[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Co to jest numer VIN? • Inne części • Forum-czesci.pl - Twoje forum o częściach samochodowych

Twoje forum o częściach samochodowych




Odpowiedz
 Posty: 4   Strona 1 z 1 
Cytuj
Co to jest numer VIN?
Post przez: » 15 kwi 2013, o 13:33 
Często w przypadku zakupu części przez internet sprzedawcy pytają o numer VIN. Wiem, że znajduje się on w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, ale czym tak właściwie ten numer VIN jest? Szukałem w internecie i informacje są cząstkowe. Czy każdy samochód ma swój, osobny numer? Tak raczej z czystej ciekawości pytam.

Prosiłbym specjalistów o jakąś odpowiedź ;) Pozdrawiam



Posty: 11
Dołączył(a): 8 kwi 2013, o 11:50

Samochód:
Silnik:
Paliwo: Diesel
  
Cytuj
Re: Co to jest numer VIN?
Post przez: » 15 kwi 2013, o 14:13 
VIN to skrót od angielskich słów Vehicle Identyfication Number, czyli numer VIN to po prostu numer identyfikacyjny pojazdu. Każdy samochód ma swój własny numer VIN, czyli odpowiadając na Twoje pytanie – nie może być dwóch samochodów z tym samym VIN-em. Numer VIN składa się z kombinacji 17 cyfr i liter, z wyłączeniem liter I, O oraz Q i znajdziemy go w dowodzie rejestracyjnym samochodu (rubryka E).

Generalnie, tak na co dzień, VIN przydaje się zwłaszcza w dwóch sytuacjach - przy kupnie części samochodowych do naszego auta, jak i przy kupnie nowego samochodu. Numer VIN jest bowiem jak kod DNA samochodu – są w nim zawarte prawie wszystkie informacje o nim. Jeśli więc kupujemy części i podajemy sprzedawcy numer VIN, robimy to dlatego, żeby mógł on zidentyfikować dokładnie nasze auto i dobrać odpowiednie (to znaczy pasujące) części do niego. Numer VIN jest w stanie wskazać rok produkcji, markę, model ale i bardziej szczegółowe informacje jak np. elementy czy też wersję wyposażenia.

Z kolei przy kupnie auta zawsze warto zapytać o numer VIN pojazdu, ponieważ dzięki niemu jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy historia samochodu przedstawiona przez sprzedawcę jest zgodna z rzeczywistością. Myślę tutaj o np. o tym, ile wypadków miał pojazd, jaki jest jego przebieg, ile miał wezwań serwisowych producenta i czy nie był kradziony. Może się okazać, że chcemy kupić samochód z deklarowanym przebiegiem np. 150 tys. km, a po zdekodowaniu VIN-u okazuje się, że ostatni przegląd tego auta miał miejsce przy 200 tys. km.

VIN zdekodujemy samodzielnie przy pomocy specjalnych portali (w większości płatnych), które umożliwiają ściągniecie specjalnego raportu o konkretnym pojeździe. Nawet jeśli mamy nowy samochód, z pewnego źródła, numer VIN przyda nam się przy kontaktach ze sklepami motoryzacyjnymi czy też ASO – jest to więc bardzo ważny numer.

To tyle, jeśli chodziłoby o praktyczną stronę tego zagadnienia. Jeśli natomiast interesuje Cię wszelkiego rodzaju 'literologia', że się tak wyrażę, to odsyłam np. tutaj:

http://www.czescinr1.pl/co-to-jest-numer-vin/

Znajdziesz tutaj trochę info o tym jak dokładnie skonstruowany jest numer VIN i które jego partie przekazują dane informacje. Prawdziwi specjaliści, są w stanie już na pierwszy rzut oka określić np. markę samochodu, chociażby wszystkie francuzy mają VIN zaczynający się od liter VF, np. Citroen VF7... itd. ;)

To byłoby na tyle, mam nadzieję, że pomogłem ;)

Pozdrawiam,

Marcin



Administrator
Posty: 13
Dołączył(a): 18 mar 2013, o 12:29

Samochód:
Silnik:
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006
  
Cytuj
Re: Co to jest numer VIN?
Post przez: » 20 kwi 2013, o 00:44 
a gdzie jest numer vin w samochodzie? no bo skads w tym dowodzie musi sie znalesc prawda? gdzies vin jest umieszczony?



Posty: 14
Dołączył(a): 8 kwi 2013, o 11:44

Samochód:
Silnik:
Paliwo: Benzyna
  
Cytuj
Re: Co to jest numer VIN?
Post przez: » 30 kwi 2013, o 10:48 



Administrator
Posty: 13
Dołączył(a): 18 mar 2013, o 12:29

Samochód:
Silnik:
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006
  
Odpowiedz
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  

« Przejdź do strony głównej
Skocz do:  



Części samochodowe
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL phpBB SEO